Nişan Davetiyesi Seçimi

Nişan Davetiyeleri

Düğün ve nişan kültürü ülkemizde yüzyıllardan beri gelen önemli bir kültüre sahiptir. İnsanların birçoğu nişan ve düğünlerini güzel havalarda yani ilkbahar ve yaz aylarında yapmayı tercih eder.

 Bu tarz etkinlikler insanın ömründe sadece bir kez gerçekleşeceği için her şeyin kusursuz ve güzel olmasını ister. Bu sebeple çiftlerde ve ailelerde tatlı bir telaş başlar. Düğün veya nişan etkinlikleri çiftlerin romantizm düzeyine bağlı olarak tanıştıkları tarihlerin kendileri açısından çok özel ve anlamlı bir yeri olduğundan bu etkinlikleri o günlerde yapılabilir. Bu yüzden gelinlik veya damatlık gibi alışverişlere aylar öncesinden başlanır. Bunun yanında düğün veya nişan davetiyesi hakkında araştırmalar yaparlar.

lüks nişan davetiyesi

 Çiftlerin Davetiye Fikirleri

            Evlenecek olan çiftlerin birbirinden farklı birçok farklı fikirleri olabilir. Örneğin damat adayı eş adayı ile son baharda tanışmıştır. Eş adayına sürpriz olarak nişan davetiyeleri bastırınca davetiyede son baharı temsil eden kuru ve solmuş yaprakları tercih edebilir. Veya gelin adayı damat adayına sürpriz yapmak isterse yine kuru yaprakların birine kendi ismini birine damat adayının ismini diğer bir kuru yaprak üzerine tanışma tarihlerini yazarak bir davetiye oluşturabilirler. Ayrı bir fikir olarak çınar ağacı görselini davetiyenin ön kısmına ağacın kökleri ile birlikte bastırabilir. Bu çınar ağacı o çiftin ileride çok büyük bir aile ve temel ilişkileri ile birbirlerine bağlı ve sağlam ilişkiler kuracağını ve ailelerinin uzun bir ömre sahip olacaklarını ifade eden bir not ile davetiyeyi bastırabilirler. Ayrıca son yıllarda davetiye modasında çiçekli davetiyeler ve kelebekli davetiyeler oldukça fazla kullanılan motiflerdir.

 Davetiye Sayısı

            Davetiyelerin sayısı bu tarz organizasyonların gerçekleştirilmesinde çok önemlidir. Ailenizin ya da dostlarınızın sayısını aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. O eşsiz ve mutlu gününüzde sizlerin yanında olmasını istediğiniz insanları düşünmelisiniz. Aile ve dostlarınızın sayısı 250 olabilir. Siz 350 veya 400 adet bastırın. Çünkü nişan gününüze belirli bir süre kala her gün aklınıza bir dostunuz veya bir arkadaş ya da bir akrabanız gelecektir. Bu yüzden bu tarz tedbirleri elden bırakmamanızı tavsiye ederiz. Davetiyeleri damat adayı veya gelin adayı ya da ailelerden herhangi biri kendi başına karar alıp yapmaması gerekir. Çünkü siz bugünü ömrünüzde sadece bir kez yaşayacaksınız. Ve bunu çiftin beraber fikir alarak düzenlemesi gerekir. Davetiyeniz düğününüzün dostlarınıza ve akrabalarınıza görünen kısmıdır. Bu yüzden gelin ve damat adayının tercih etmesi gerekir. Sonuçta bu düğün veya nişan sizin.

 Davetiye Detayları

            Düğün veya nişan davetiyelerinin detayları tatlı bir telaş getirir. Bazı insanlar bu konu üzerinde çok düşünür. Acaba davetiyemi beğenecekler mi? Çiçekli mi olsun? Ya da eşimin ailesi beğenir mi?

 Gibi telaş içeren psikolojiler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden birçok davetiye örneği mevcuttur. Bu tarz durumları düğüne 1 ya da 2 ay kala hazırlamak hem zaman hem de düşünme açısından yeterince faydalı olacaktır. Davetiyelerin iç kısmında etkinliğin yapılacağı mekân, damat ve gelin adı, babalarının ya da annelerinin adı, organizasyon tarihi ile birlikte gelin ve damat tarafından tercih edilmiş duygusal sözler içerir.

            Gelin ya da damat adayı düğün ya da nişan davetiyesi sözleri üzerinde ailelerinin ve dostlarının ne tarz yazılardan etkileneceğini bilip bu duruma göre davetiye sözlerini hazırlamalıdır. Evlenecek çiftlere tavsiye olarak bu tarz durumları yapılacak etkinliğe belirli bir süre kala yapmalarını öneririz. Davetiye sözlerine kendi isimlerinin baş harfleri ile anlam ve duygu içerikli aile ve dostluk bağından söz eden kelimeler ile bir tür şiir ya da yazı yazabilirler. Ya da doğayı içeren birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını anlatan bir yazıda olabilir.